Historie klubu

Začátky hokeje v Uničově se objevují v padesátých letech, to se v Uničově hrával hokej nejprve na přírodním ledě na venkovním hřišti, ale klimatické podmínky umožňovaly hrát pouze omezený počet dní a tak byla v roce 1973 zahájena stavba umělé ledové plochy.  Na této se poprvé bruslilo na podzim 1974, postupně  v letech 1977 a 1978 přibyly tribuny a zázemí. Nakonec se v roce 1979 nad celým stadionem postavila střecha, a takto vznikl zimní stadion v dnešní podobě.  Od roku 1974 současně s výstavbou stadionu se začíná datovat nová éra uničovského hokeje.

Hokejisté byli včleněni do tehdejší Tělovýchovné jednoty Uničov, ve které měl ovšem prioritní postavení fotbal, který měl větší tradici i úspěchy. Neuspokojivá ekonomická situace tehdejšího oddílu a snaha o právní a ekonomickou samostatnost vedla v roce 1996 ke vzniku samostatného Hokejového klubu. Odloučením z tehdejší TJ Uničov zahájil náš klub svou samostatnou činnost. Po založení samostatného klubu se činnost konsolidovala a nové vedení zahájilo uskutečňování plánovaného sportovního i ekonomického vzestupu. Od roku 1996 má klub v pronájmu zimní stadion, jehož provoz, za přispění města Uničova, plně zajišťuje

Ze sportovní činnosti byly mezními body nového klubu:

• Mužstvo dospělých vyhrálo v sezóně 1997/98 krajský přebor I. třídy. V následné kvalifikaci v březnu 1998 se HC Uničov utkal v baráži s mužstvem HC Klatovy, které vyřadil a stal se účastníkem II. NHL, což je třetí nejvyšší soutěž v ČR. Od této doby hraje Uničov tuto soutěž bez vážnějších výkyvů ve výkonech i umístění v soutěži.

Od roku 1997 máme obsazeny všechny kategorie žákovských družstev:

• Junioři hrají již několik let na krajský přebor I. třídy  a pravidelně se umísťují na prvních místech tabulky, bohužel se jim zatím nepodařilo postoupit do vyšší soutěže. Pravidelně o postup bojuje družstvo dorostenců, kteří také hrají krajský přebor.
  • Hráči 9., 8., 7., a 6. třídy jsou účastníky žákovské ligy, kde se utkávají i se soupeři z významných hokejových center mládeže (Zlín, Vsetín, Olomouc atd.)
  • Mladší žákovské kategorie 4. a 5. třídy jsou účastníky krajského přeboru stejně jako i mladší přípravky, ti nejmenší hrají turnajovým systémem minihokej.
  • Celkem se v mládežnických mužstvech  připravuje na sportovní dráhu více jak 200 dětí.